Activități din cadrul proiectului eTwinning „The Magic of The 4 Powers: W.E.A.F.”

În acest an școlar, în școala noastră, elevii clasei I A coordonați de doamna profesoară Noaghiu Cristina împreună cu elevii clasei a II-a C coordonați de doamna profesoara Szasz Edith au desfășurat activități în cadrul proiectului eTwinning „The Magic of The 4 Powers: W.E.A.F.”, proiect în parteneriat cu școli din Republica Moldova, Spania, Grecia și Turcia, proiect STEAM care include activități în domeniile științei, tehnologiei, ingineriei, artei și matematicii.
Ideea proiectului a apărut ca o metaforă în care copiii sunt supereroi în apărarea vieții pe planeta Pământ. Cele patru puteri ale supereroilor sunt: ​​APA, AERUL, FOCUL și PĂMÂNTUL (elementele esențiale ale vieții). Proiectul se concentrează pe: observarea realității din mediu, cunoașterea surselor de energie regenerabilă, reciclare și economisire a energiei.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website